Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci

350 odblasków wręczyli policjanci, strażnicy miejscy, samorządowcy i zaproszeni goście uczniom klas pierwszych ze śremskich szkół podstawowych w związku z policyjną akcją „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci, które uczestniczyły w edukacyjnej inicjatywie wiele dowiedziały się też o bezpieczeństwie pieszego w ruchu drogowym i uczyły się przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant. Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji, któremu towarzyszyła sympatyczna Mrówka.

11 października br., o godz. 09.50, w Śremie przy przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej rozpoczęła się policyjna akcja prewencyjna skierowana do uczniów klas pierwszych ze Śremu.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się trzy edukacyjne spotkania, w których uczestniczyło ogółem 350 dzieci z 7 szkół.

W działania włączyli się: Komendant Powiatowy Policji w Śremie insp. Sławomir Jądrzak, Zastępca Burmistrza Śremu i Przewodniczący Rady Programu Bezpieczne Miasto Bartosz Żeleźny, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu Paweł Guzik, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie Paweł Wojna, Wojciech Majchrzak z Klubu Relax Spółdzielni Mieszkaniowej, Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego Barbara Jabłońska, przedstawiciele PSB Mrówka w Śremie oraz lokalne media.

Każda plenerowa lekcja poprzedzona była specjalnie przygotowaną symulacją na przejściu dla pieszych. Chodziło o to, aby 7-latkom, które zaczynają samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym, pokazać jak zagrożone jest zdrowie i życie pieszych, którzy nie stosują zasad bezpieczeństwa i wbiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Policjanci i strażnicy miejscy rozmawiali też z pierwszakami o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem pieszego w ruchu drogowym. Natomiast przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie mówiła o potrzebie zachowania zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dzieci uczyły się również przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant.

Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji, któremu tym razem towarzyszyła sympatyczna Mrówka. Dzieci tak polubiły nietypowego policjanta i owada, że trudno im było się z nimi rozstać.

Na zakończenie każdego spotkania pierwszaki otrzymywały odblaski i drobne upominki od firmy PSB Mrówka. Elementy odblaskowe trafiły też do nauczycieli i innych dorosłych uczestników akcji.

Komenda Powiatowa Policji w Śremie i Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej przygotowały akcję wspólnie z Radą Programu Bezpieczne Miasto, Strażą Miejską, Urzędem Miejskim w Śremie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Poznaniu, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, firmą PSB Mrówka oraz z Zespołem Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Bogdan Tomaszewski oraz uczniowie ZST /