Bezpieczna droga

EDWARD 2017 - Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie wielkopolskim

Jutro, 21 września Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach. Niestety w Wielkopolsce niemalże nie ma dnia bez śmiertelnego wypadku. Choć policjanci służby ruchu drogowego robią co mogą, by ograniczyć zdarzenia drogowe – dane liczbowe mówią same za siebie. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zaplanowane i przeprowadzone działania policyjne nigdy nie będą gwarantem bezpieczeństwa. To zależy od nas – uczestników ruchu drogowego! Od naszej wyobraźni i odpowiedzialności!

W czwartek, 21 września br., już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death). 24 godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że akcja EDWARD to oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Data realizacji działań EDWARD tj. 21 września br., nie jest przypadkowa, bowiem akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Głównymi celami działań pn. EDWARD są:

- podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
- ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;
- pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
- zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.

Polska Policja od 11 lat jest członkiem TISPOL-u (Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego), co pozwala na aktywny udział polskich policjantów ruchu drogowego zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego z policjantami z innych krajów.

Niestety w Wielkopolsce niemalże nie ma dnia bez śmiertelnego wypadku. Choć policjanci służby ruchu drogowego robią co mogą, by ograniczyć zdarzenia drogowe – dane liczbowe mówią same za siebie. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zaplanowane i przeprowadzone działania policyjne nigdy nie będą gwarantem bezpieczeństwa. To zależy od nas – uczestników ruchu drogowego! Od naszej wyobraźni i odpowiedzialności!

W ciągu 8 miesięcy br. na drogach Wielkopolski doszło do 24 108 zdarzeń drogowych, w tym 1 924 wypadków. Policji zgłoszono 22 184  kolizje. W wypadkach 180 osób zginęło, a 2 257 doznało obrażeń ciała.

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpił:                                           

wzrost liczby:

- wypadków drogowych o 507 tj.  35,8 %,

- osób rannych o 602 tj. 36,9 %,

- osób zabitych o 26 tj. 16,9 %,

- kolizji drogowych o 436  tj.  2,0 %.

Zdarzenia drogowe w omawianym okresie w poszczególnych latach przedstawiają się następująco:

 

Zdarzenia drogowe na terenie poszczególnych komend miejskich i powiatowych Policji w ciągu ośmiu miesięcy  2017 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego przedstawia poniższa tabela:

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

Dane: KWP w Poznaniu, informacja i logo: KWP w Szczecinie / EK

 

 

Powrót na górę strony