Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci
Trwa policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Śremscy policjanci, którzy pełnią służbę także ze strażnikami miejskimi, jak najczęściej starają się być w rejonach szkół i na drogach dojazdowych do tych placówek.
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego do wszystkich kierowców apelujemy o to, aby uważali w pobliżu szkół i zdejmowali nogę z gazu!
Przypominamy także o tym, że od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis z 2014r. nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto też przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Tak więc po raz kolejny polecamy odblaski!
Z naszych obserwacji wynika, że pierwszaki z podstawówek udają się do szkoły, a także wracają z niej najczęściej z rodzicami albo z innymi starszymi osobami. Jednak mimo wszystko przypominamy, że zgodnie z Ustawą „Prawo o ruchu drogowym” dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Tak więc nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.
/ Ewa Kasińska /