Bezpieczne Wakacje
Policyjny profilaktyk i pracownik sanepidu przeprowadzili kolejne spotkania w ramach akcji pn. „Bezpieczne Wakacje 2020”. Były rozmowy o zagrożeniach i rady jak zachowywać się, aby czas letniej kanikuły był okresem bezpiecznym.
Od początku wakacji policyjny profilaktyk i pracownik sanepidu spotykają się z kolejnymi grupami dzieci, które na terenie powiatu śremskiego spędzają czas w ramach zorganizowanych formach wypoczynku.
Tym razem rozmowy o różnych aspektach bezpieczeństwa odbyły się na terenie ośrodka wypoczynkowego w Dolsku, ponownie na boisku sportowym w Śremie oraz na terenie Śremskiego Sportu.
Asp. szt. Krzysztof Tomaszewski starał się jak najwięcej powiedzieć wypoczywającym dzieciom o ewentualnych zagrożeniach i radził jak zachowywać się, aby czas letniej kanikuły był okresem bezpiecznym. Z wszystkimi grupami rozmawiał o zasadach bezpiecznego wypoczynku w wodzie i nad wodą. Tym bardziej, że pogoda zachęca do plażowania i kąpieli.
Przy tej okazji po raz kolejny przypominamy i apelujemy:
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam m.in. kara grzywny, ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych atrakcji.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Uważajmy na „dzikie kąpieliska”, nierzadko mają nieznane dno i głębokość.
PAMIĘTAJMY!
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, a nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny.
/ Tekst: Ewa Kasińska / KGP /