Bezpieczny Senior - Bądź bezpieczny na emeryturze - KPP Śrem

Bądź bezpieczny na emeryturze

Bezpieczny Senior

klub_seniora_26.02.2013_2Prowadząc działania o charakterze profilaktycznym spotykamy się także z seniorami. A wszystko po to, aby zapobiegać wielu nieprzyjemnym sytuacjom, z którymi mogą spotkać się ludzie starsi. Na terenie powiatu śremskiego, co jakiś czas, również osoby z tej grupy naszego społeczeństwa są ofiarami różnych zdarzeń.

Spotkania edukacyjne z osobami starszymi są przeprowadzane przez śremskich policjantów od lat. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy przebrały one formę bardziej cyklicznych spotkań, bowiem w skali całego województwa wielkopolskiego nasiliły się zdarzenia kryminalne związane z oszustwami i agresją wobec osób starszych.

Tak więc, aby zapobiegać takim sytuacjom na naszym terenie, staramy się propagować wśród seniorów bezpieczne zachowania. Na ten temat ukazują się materiały na naszej stronie internetowej, opracowujemy ulotki, z którymi dzielnicowi docierają do mieszkań osób starszych, a także spotykamy się z osobami z tej grupy wiekowej, które zrzeszone są w Klubach Seniora.

Ostatnie takie spotkanie odbyło się wczoraj w Klubie Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie, gdzie od listopada 2012r. działa nowy Klub Seniora.

Założyciele Klubu, jeszcze w listopadzie, zwrócili się do mł. insp. Piotra Leciejewskiego szefa śremskiej Policji z prośbą o cykliczne, profilaktyczne spotkania policjantów z członkami Klubu.

Od tamtej pory takich spotkań odbyło się już kilka i planowane są kolejne. W sumie chcielibyśmy z seniorami zrealizować, wyczerpująco omówić kilka bloków tematycznych, m. in.: metody okradania osób starszych, transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem, zagrożenia w ruchu drogowym, przemoc wobec osób starszych i patologie społeczne.

Seniorzy obecni na naszych spotkaniach, a wczoraj było ich 96, są bardzo zainteresowani sprawami bezpieczeństwa. Przy omawianiu konkretnych tematów mają szereg pytań, ale także prośby. Podczas grudniowego spotkania, które w głównej mierze dotyczyło kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, seniorzy pytali o elementy odblaskowe dla nich samych. Takie elementy chcieliby mieć i nosić. Tak więc niebawem odbędzie się uroczyste wręczenie im elementów odblaskowych, które ufundowane zostaną ze środków finansowych Rady Programu Bezpieczne Miasto. Seniorzy słysząc o naszych wzmożonych działaniach prowadzonych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym pytali także, czy mogliby zobaczyć i dowiedzieć się, jak działają nasze urządzenia do pomiaru stanu trzeźwości. Taka prezentacja urządzeń odbyła się wczoraj, a seniorzy przyjęli ją z bardzo dużym zainteresowaniem.

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego spotkania. Fot. Elżbieta Kowalak - Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie.

dsc09916senior_26.02.2013

dsc09916senior_26.02.2013_1

dsc09916senior_26.02.2013_4

dsc09916senior_26.02.2013_2

dsc09916senior_26.02.2013_3