UWAGA, OSTRZEGAMY !!! - Bądź bezpieczny na emeryturze - KPP Śrem

Bądź bezpieczny na emeryturze

UWAGA, OSTRZEGAMY !!!

Sprawcy wyłudzają pieniądze od osób starszych, które spotykają na ulicach. Do zdarzeń dochodzi także w domach osób w podeszłym wieku. OSTRZEGAMY !!!

Na terenie powiatu śremskiego obecnie nie odnotowaliśmy takich zdarzeń, ale musimy być czujni, bowiem w Wielkopolsce oszukiwane są właśnie starsze osoby.

Sprawcy zaczepiają i pytają o drogę np. do szpitala. Następnie zapraszają starszą osobę do samochodu i proszą o pilotaż. W pojeździe przestępcy starają się wzbudzić litość i mówią o trudnej sytuacji jaka ich spotkała. Najczęściej opowiadają o tym, że ich bliscy ulegli wypadkowi i są w szpitalu. Przedstawiają też staruszkom koszty leczenia i odholowania pojazdu, a jednocześnie informują, że nie posiadają polskich pieniędzy. W tej sytuacji oczywiście proszą o pożyczkę polskich złotych, a w zamian obiecują dużo większe kwoty dolarów lub innych walut. Pozostawiają też w zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby pacjenta. Osoby starsze przekazują pieniądze, a sprawcy oddalają się w nieznanym kierunku.

Zdarza się, że przestępcy przychodzą do domów starszych osób. Jeden ze sprawców zajmuje uwagę domowników, a drugi penetruje mieszkanie.

 

 

Osoby starsze rzadziej korzystają z internetu, dlatego zwracamy się z apelem do czytających ten materiał, aby ostrzec znajome, starsze osoby. Na pewno w rodzinach Państwa też są takie osoby, prosimy o rozmowy z nimi na powyższy temat.