O debacie w Kiełczynku
Uczestnicy debaty społecznej, którą zorganizowaliśmy w Kiełczynku poruszyli bardzo ważny temat dotyczący zanieczyszczenia powietrza w okresie grzewczym. Podczas spotkania był też czas na prezentację dzielnicowych z gminy Książ Wlkp., którzy apelowali do uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych.
10 grudnia br. w Świetlicy wiejskiej w Kiełczynku odbyła się kolejna debata społeczna zorganizowana przez śremską Policję. Zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Śremie mł. insp. Zbigniewa Rogali do udziału w spotkaniu przyjęli przedstawiciele władz samorządowych - Wicestarosta Śremski Janusz Przywara i Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak.
Debatę rozpoczęło wystąpienie mł. insp. Konrada Bartłomiejczaka I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Śremie, który przedstawił także ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu śremskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń z gminy Książ Wlkp. Następnie Burmistrz Książa Wlkp. mówił o bezpieczeństwie w gminie i współpracy z Komendą Powiatową Policji w Śremie. Dopełnieniem tych wystąpień była emisja filmów z zakresu profilaktyki ruchu drogowego przygotowanych przez śremską Policję wspólnie z poznańską telewizją WTK i lokalną telewizją Tele Relax. W dalszej kolejności druh Marcin Weiss z Zarządu Gminnego OSP w Książu Wlkp. przedstawił zagrożenia z jakimi mogą spotkać się osoby ogrzewające swoje domy w okresie jesienno – zimowym.
Następnie przyszedł czas na pytania od mieszkańców, którzy zwracali się do druha Marcina Weissa i mówili o zanieczyszczeniach powietrza w ich miejscowościach w związku z okresem grzewczym i paleniem śmieciami. Pytali też o to czym można palić.
Debata była również okazją do prezentacji dzielnicowych z gminy Książ Wlkp. Mieszkańcom przedstawili się: st. asp. Robert Obarski, mł. asp. Zbigniew Barcz i st. sierż. Mirosław Paterka.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy otrzymywali elementy odblaskowe, które zakupione zostały m. in. ze środków finansowych przekazanych przez Urząd Miejski w Książu Wlkp. Przy tej okazji dzielnicowi podzielili się swoimi spostrzeżeniami i apelowali o noszenie odblasków. Przypomnijmy, że od 31 sierpnia 2014r. Prawo o ruchu drogowym nakłada na każdego pieszego poruszającego się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. Seniorom obecnym na debacie wręczaliśmy też poradnik pt. "Bezpieczne życie seniorów".
Tradycyjnie już osoby uczestniczące w debacie wypełniły ankiety, które stanowią swoiste, anonimowe badanie opinii o debacie.
Poniżej zdjęcia z debaty. Fot. Arkadiusz Jankowski.