Kolejna udana debata za nami
Wczoraj, w Śremie odbyła się kolejna debata społeczna dotycząca szeroko pojętego bezpieczeństwa. Na pytania mieszkańców powiatu śremskiego odpowiadali: Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. dr Michał Domagalski, Komendant Powiatowy Policji w Śremie mł. insp. Zbigniew Rogala, Starosta Śremski Zenon Jahns i Burmistrz Śremu Adama Lewandowski.
23 czerwca br., o godz. 16.00, sala konferencyjna Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie była wypełniona po brzegi. Na debatę społeczną zorganizowaną przez śremską Policję przybyło około 120 osób, w tym goście specjalni z Poznania – Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek i Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. dr Michał Domagalski. Zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Śremie mł. insp. Zbigniewa Rogali przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, na czele ze Starostą Śremskim Zenonem Jahnsem i Burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim. Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele różnych instytucji, które współpracują ze śremską Policją i w powiecie śremskim działają na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa. W debacie wzięli udział również mieszkańcy Śremu i okolic, w tym bardzo liczna grupa seniorów.
W naszej ocenie spotkanie było bardzo udane, poruszono wiele spraw dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Po wystąpieniach Komendanta Domagalskiego, Wojewody i I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Śremie mł. insp. Konrada Bartłomiejczaka, który przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu śremskiego, przyszedł czas na pytania od mieszkańców. Tradycyjnie już wiele z nich dotyczyło spraw związanych z infrastrukturą drogową i bezpieczeństwem w ruchu drogowym, ale były też poruszane kwestie typowo porządkowe dotyczące np. sprzątania po psach. Ostatnią część debaty zdominował temat funkcjonowania pogotowia ratunkowego, a dokładnie chodziło o ilość karetek.
Na zakończenie debaty jej uczestnicy otrzymywali odblaskowe koszyki na zakupy. A wszystko to w związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, które, przypomnijmy, że od 31 sierpnia 2014r., nakłada na każdego pieszego poruszającego się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. Uczestnicy debaty otrzymywali też elementy odblaskowe.
Inicjatorem zakupu upominków, które otrzymali uczestnicy debaty, była Komenda Powiatowa Policji w Śremie, która mogła zrealizować swoje pomysły dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Śremie i Rady Programu Bezpieczne Miasto, która również działa przy samorządzie gminy Śrem.
To już kolejna inicjatywa mająca poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, którą mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu naszych projektów przez Urząd Miejski w Śremie.
Tradycyjnie już osoby uczestniczące w debacie wypełniły też ankiety, które stanowią swoiste, anonimowe badanie opinii o debacie. Wnioski z ankiet zostaną przez nas uwzględnione przy organizacji kolejnej debaty.
Poniżej zdjęcia z debaty. Fot. Elżbieta Kowalak Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie.