O środkach psychoaktywnych, aby przeciwdziałać uzależnieniom
O różnych środkach psychoaktywnych, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Śremie rozmawiały wczoraj (13 sierpnia) z dziećmi i młodzieżą w Centrum Hipiki w Jaszkowie. To bardzo ważny temat, który funkcjonariusze podejmują w zasadzie podczas większości profilaktycznych spotkań z młodymi ludźmi. Chodzi o uświadamianie, jak poważnym zagrożeniem są środki psychoaktywne i przeciwdziałanie uzależnieniom.
Uczestnicy spotkania mogli założyć alkogogle i narkogogle – specjalne okulary, które sprawiają, że świat wokół wygląda tak, jak po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Policjantki podawały też przykłady różnych ryzykownych zachowań podejmowanych przez dzieci, które są pod wpływem środków psychoaktywnych. Przywołały m. in. zdarzenie z tegorocznych wakacji, kiedy w Śremie 13 – latka i jej 15-letnia koleżanka w stanie nietrzeźwości kąpały się w Jeziorze Grzymisławskim i konieczna był interwencja ratowników, a później policjantów.
Druga część spotkania przeznaczona była tylko dla młodzieży. Wspólnie oglądano filmy dotyczące profilaktyki uzależnień, w tym spot przygotowany, tuż przed tegorocznymi wakacjami, przez Komendę Główną Policji, który powstał z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Na zakończenie opiekunki grupy otrzymały poradniki dotyczące profilaktyki uzależnień, które kierowane są do nauczycieli i rodziców.
Przy tej okazji przypominamy o tym, że jeśli ktoś ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:
032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.
/ Ewa Kasińska /