Aktualności

Jednośladem bezpiecznie do celu - zdarzenia z udziałem rowerzystów

Data publikacji 25.06.2024

Policjanci ze śremskiej drogówki podsumowali ogólnopolską akcję „Jednośladem bezpiecznie do celu”, która skierowana była do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Działania trwały od 1 kwietnia do 20 czerwca br. Funkcjonariusze organizowali przedsięwzięcia promujące bezpieczeństwo kierujących jednośladami w ruchu drogowym. Pracowali też na miejscach zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów, w tym najwięcej zdarzeń, bo osiem, było z udziałem rowerzystów.

W czasie trwania działań policjanci informowali kierujących jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych, a także promowali właściwe zachowania wobec innych uczestników ruchu. A wszystko to działo się podczas planowanych wcześniej przedsięwzięć z zakresu profilaktyki ruchu drogowego, które organizowane były wspólnie z innymi podmiotami, a także promowane były przez przedstawicieli lokalnych mediów.

Od 1 kwietnia do 20 czerwca br. śremscy policjanci pracowali na miejscach zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów, w tym najwięcej zdarzeń, bo osiem, było z udziałem rowerzystów. Kierujący rowerami częściej występowali w charakterze pokrzywdzonych, ale zdarzało się też, iż byli sprawcami zdarzeń drogowych, do których dochodziło głównie w Śremie, ale również w Grzybnie i Konarzycach. W tych ośmiu zdarzeniach, pięć osób było rannych. Przyczyny zdarzeń były różne, choć w trzech przypadkach było to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, właśnie rowerzyście.

Na bazie tych zaistniałych zdarzeń z udziałem rowerzystów warto zwrócić uwagę na kask. Pomimo, że nie jest on obowiązkowym wyposażeniem, to warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, zaopatrzyć się w kask i po prostu go zakładać. Często upadek z roweru bez kasku pociąga za sobą poważniejsze skutki.

W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni też dokładnie obserwować drogę i stosować zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Chodzi o to, że współczesna droga jest bardzo wymagająca i szczególnie w miastach zatłoczona. Co prawa dla każdego jest miejsce na drodze, ale jak wiadomo nie wszyscy zachowują się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. A zderzenie z autem dla kierującego rowerem rzadko kończy się bez obrażeń. Warto więc, aby rowerzyści myśleć nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego.   

/ Ewa Kasińska, foto: Szymon Wojciechowski /

Powrót na górę strony