Aktualności

Bezpieczna majówka na drogach

Data publikacji 29.04.2024

Prognoza wolnych, a do tego słonecznych dni, napawa optymizmem. Wielu z nas zaplanowało podróż do miejscowości wypoczynkowych. O bezpieczeństwo na drogach powiatu śremskiego będą dbali policjanci drogówki, w tym patrol motocyklowy śremskiej Policji.

Jadąc na majówkę samochodem pamiętaj:

  • rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty;
  • pomyśl o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, pozwoli to na wybór innej drogi w razie utrudnień;
  • podczas jazdy rób przerwy, które pozwolą pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej;
  • wyjedź tak, abyś miał zapas czasowy i nie musiał się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Na drogach jest i podczas tej majówki będzie, bardzo dużo jednośladów, w tym miłośników motocykli. Jazda na motocyklu sprawia wiele radości pasjonatom jednośladów. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza dotyczącymi ograniczeń prędkości.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów w dużej mierze mają wpływ inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy samochodów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są na drodze sami. Do groźnych sytuacji, w których poszkodowany zostaje motocyklista dochodzi głównie w sytuacji, gdy kierujący innym pojazdem nie ustąpi mu pierwszeństwa przejazdu.   

Jak podaje Komenda Główna Policji, w pierwszych 3 miesiącach tego sezonu (statystyka obejmuje też pierwsze 4 dni kwietnia), policjanci w skali kraju odnotowali aż 272 wypadki drogowe z udziałem motocyklistów. Zginęło w nich 30 osób a 255 zostało rannych. Zdecydowana większość (197) z nich miała miejsce w obszarze zabudowanym. Kierujący powinni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem. 

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, ale też obowiązki, których należy przestrzegać. Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

SZEROKOŚCI!

/ KGP / EK /

Powrót na górę strony