Aktualności

"Kryształowe Gwiazdy" i "Kryształowe Gwiazdy ze Wstęgą" dla policjantów ze Śremu

Data publikacji 01.12.2016

Czterech policjantów Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Śremie zostało uhonorowanych prestiżowymi wyróżnieniami - „Kryształową Gwiazdą” i „Kryształową Gwiazdą ze Wstęgą”, które przyznaje się za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego.

W miniony piątek, 25 listopada, w podpoznańskim Trzebawiu odbyła się okolicznościowa gala, podczas której „Kryształowe Gwiazdy” oraz „Kryształowe Gwiazdy ze Wstęgą” wręczono w sumie 101 policjantom z Wielkopolski. W tym gronie było czterech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Śremie: mł. asp. Michał Nowacki, sierż. szt. Dawid Wojtkowski, st. sierż. Łukasz Góra i sierż. Marcin Dopierała, którzy na uroczystość udali się wspólnie z szefem śremskiej Policji podinsp. Pawłem Kiliańczykiem.  

Mł. asp. Michał Nowacki i sierż. szt. Dawid Wojtkowski to laureaci „Kryształowej Gwiazdy ze Wstęgą” – to wyróżnienie przyznaje się tym policjantom, którzy po raz kolejny uratowali życie ludzkie. Natomiast st. sierż. Łukasz Góra i sierż. Marcin Dopierała zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą”.

To prestiżowe w garnizonie wielkopolskim wyróżnienie przyznają wspólnie Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego. Pierwsze „Kryształowe Gwiazdy" wręczono w listopadzie 2005 roku. W regulaminie nadania „Kryształowej Gwiazdy” czytamy, że jest ona „szczególnym wyróżnieniem za wzorową i ofiarną służbę na rzecz mieszkańców Wielkopolski” i może nią być wyróżniony m. in. policjant, „który ofiarną służbą przyczynił się do uratowania życia innej osobie”.

25 listopada br. „Kryształowe Gwiazdy” oraz „Kryształowe Gwiazdy ze Wstęgą” policjanci otrzymali z rąk: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Trawińskiego,  Piotra Jurkiewicza - przedstawiciela Wojewody Wielkopolskiego oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzeja Szarego.

Przypomnijmy, że 12 kwietnia br., około godz. 04.10, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że na poboczu drogi relacji Brodnica-Iłówiec stoi samochód z włączonymi światłami awaryjnymi.  Sprawą zajęli się dzielnicowi sierż. szt. Michał Nowacki i sierż. szt. Dawid Wojtkowski. Kiedy funkcjonariusze dojeżdżali na miejsce zauważyli jakiegoś mężczyznę. Okazało się, że był to zgłaszający, który wskazał mundurowym, gdzie dokładnie stoi pojazd i poinformował ich, że sam do niego nie podchodził. Dzielnicowi udali się we wskazanym kierunku i po przejechaniu wąską, leśną drogą około 500 metrów zauważyli zaparkowanego mercedesa. Było bardzo ciemno, policjanci zachowując środki ostrożności podeszli do auta. W pojeździe, na miejscu pasażera, leżał mężczyzna, który oddychał jednak nie można z nim było nawiązać kontaktu. Na wycieraczce, pod nogami mężczyzny policjanci znaleźli reklamówkę, a w niej puste opakowania po lekach o działaniu nasennym. Funkcjonariusze udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwali pogotowie. Ostatecznie mężczyzna trafił do szpitala, a policjanci nawiązali kontakt z jego rodziną.

Przypomnijmy także, iż 10 stycznia br., około godz. 08.45, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że w Śremie na Placu 20 Października, na schodach sklepu siedzi starszy mężczyzna. Na miejsce natychmiast udali się policjanci prewencji tj.: sierż. szt. Michał Nowacki, sierż. Marcin Dopierała i sierż. Łukasz Góra. Z siedzącym na schodach mężczyzną nie było kontaktu, był nieprzytomny. Funkcjonariusze wyczuwali tętno i oddech. Ułożyli mężczyznę w pozycji bocznej ustalonej i wezwali pogotowie. W trakcie oczekiwania na pogotowie ustały funkcje życiowe mężczyzny tj. tętno i oddech. W tej sytuacji policjanci przystąpili do resuscytacji, którą wykonywali około 10 minut, a następnie z przybyłym zespołem pogotowia kontynuowali czynności ratunkowe. Mężczyzna odzyskał funkcje życiowe i został zabrany do szpitala.

Policjantom GRATULUJEMY!

_01.12.16r_dsc_0763

 Autor: Ewa Kasińska

Powrót na górę strony