Policja doskonali umiejętności, czyli o naszych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie w ramach ćwiczeń dowódczo-sztabowych sprawdzali i doskonalili współdziałanie z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego. Chodziło o to, aby zweryfikować przygotowane rozwiązania systemowe w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Policja jest przygotowana do działania w różnych sytuacjach kryzysowych. Policjanci regularnie ćwiczą i doskonalą swoje umiejętności. Biorą udział w bardzo różnych szkoleniach.
W piątek, 15 maja, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Śremie na terenie gminy Śrem sprawdzali i doskonalili współdziałanie z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego oraz innymi podmiotami, właśnie w sytuacjach kryzysowych.
Policjanci w ramach ćwiczeń dowódczo-sztabowych działali w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i z wykorzystaniem środków pozoracji.
A wszystko zaczęło się około godz. 08.20, kiedy to dyżurny śremskiej Policji otrzymał zgłoszenie o tym, że na terenie Aresztu Śledczego w Śremie doszło do pożaru celi i osadzeni zostają ewakuowani. Dyżurny skierował na miejsce załogi interwencyjne, a kiedy policjanci potwierdzili zgłoszenie powiadomił o zdarzeniu Komendanta Powiatowego Policji i polecił wstrzymać ruch pieszych i pojazdów w rejonie aresztu. Na miejsce zdarzenia udają się kolejne siły policyjne wraz z dowódcą akcji. Policjanci koncentrują się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Do aresztu obok straży pożarnej przybywają pracownicy Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pożar zostaje ugaszony. Dowódca sił policyjnych poleca funkcjonariuszom z jednego patrolu do pozostania na miejscu i monitorowania sytuacji. Pozostali policjanci udają się w swoje rejony służbowe. Około godz. 09.55 mundurowi z patrolu, który pozostał w rejonie aresztu słyszą, jak funkcjonariusz służby więziennej wzywa osadzonych do zaniechania ucieczki. Policjanci udają się w pieszy pościg za uciekinierami i przekazują informacje dyżurnemu, który kieruje w miejsce ucieczki siły policyjne. Osadzeni uprowadzają samochód wraz z kierowcą i oddalają się. Patrol policyjny z funkcjonariuszami Grupy Realizacyjnej zauważa uciekających i udaje się w pościg. Do pościgu przyłączają się funkcjonariusze służby więziennej. Policjanci ruchu drogowego i prewencji w Dąbrowie rozstawiają posterunek blokadowy z kolczatką drogową, która wstrzymuje ruch w obu kierunkach. Kierowca samochodu ściganego widząc zablokowaną drogę gwałtownie hamuje i wjeżdża do przydrożnego rowu. Osadzeni wydostają się z auta i przemieszczają w kierunku lasu. Ostatecznie zostają zatrzymani przez policjantów z grupy Realizacyjnej i funkcjonariuszy Straży Więziennej. Tymczasem policjanci prewencji mdleją przy uprowadzonym pojeździe, z którego wydziela się substancja chemiczna. Mdleją też przechodzące dzieci. Do działań włączają się strażacy, strażnicy miejscy, pogotowie ratunkowe i decyzją Wojewody Wielkopolskiego także żołnierze jednostki chemicznej ze Śremu. Osoby, które straciły przytomność poddane zostają dekontaminacji.
Ćwiczeniom przyglądali się szefowie służb biorących udział w działaniach. W Dąbrowie obecni byli m. in. Komendant Powiatowy Policji w Śremie mł. insp. Zbigniew Rogala i jego Zastępca mł. insp. Konrad Bartłomiejczak.
Po zakończeniu ćwiczeń na terenie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowie odbył się Piknik Bezpieczeństwa, w którym wziął udział sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji.
Fot. Daria Olech "Tydzień Ziemi Śremskiej", Ewa Kasińska.