"Jesteście w czołówce garnizonu wielkopolskiego" - czyli o odprawie rocznej w śremskiej Komendzie
Wykrywalność na poziomie 93,3% - dająca nam 2 miejsce w garnizonie wielkopolskim, realizacja spektakularnych, rozwojowych i wielowątkowych spraw kryminalnych, zmiana obrazu i wizerunku jednostki w związku z termomodernizacją budynku Komendy, podziękowania i bardzo wysokie oceny pracy dla śremskich policjantów. Tak można krótko podsumować odprawę roczną, która dziś odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Śremie. W odprawie uczestniczył insp. Romuald Miling I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.
Zgromadzonych w sali konferencyjnej śremskiej Komendy powitał o godz. 10.00 podinsp. Piotr Leciejewski Komendant Powiatowy Policji w Śremie. W spotkaniu podsumowującym wyniki naszej pracy za 2011r. obok policjantów i pracowników cywilnych śremskiej jednostki uczestniczyli także: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Miling, Prokurator Rejonowy w Śremie Jarosław Żak, Starosta Śremski Piotr Ruta, Wicestarosta Daniel Cicharski oraz Wiceburmistrz Śremu i jednocześnie Przewodniczący Rady Programu Bezpieczne Miasto Bartosz Żeleźny.
Na wstępie głos zabrał podinsp. Robert Białowąs Naczelnik Wydziału Kryminalnego, który omówił realizacje przez śremskich detektywów kilku najbardziej spektakularnych spraw kryminalnych. Jak podkreślił Naczelnik Białowąs na uwagę zasługuje zatrzymanie sprawcy rozboju, do którego doszło w gminie Dolsk. W wyniku przeprowadzonych czynności śremscy detektywi udowodnili, że sprawca dokonywał kradzieży z włamaniem do plebanii mieszczących się w różnych regionach kraju - woj. wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. Na wniosek śremskiej Policji i prokuratury sąd zastosował wobec tego mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, wielowątkowość, a przede wszystkim konieczność wykonywania i koordynowania szeregu czynności na terenie kraju sprawa została przejęta przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Kolejną realizacją przywołaną przez podinsp. Roberta Białowąsa była sprawa zatrzymania pięciu sprawców zajmujących się dystrybucją narkotyków na terenie powiatu śremskiego. Detektywi przedstawili tu sprawcom 101 zarzutów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wobec dwóch mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Dokonano także tymczasowego zajęcia mienia na łączną kwotę 108.000 zł oraz zabezpieczono 1000 szt. tabletek i 439 g amfetaminy. Naczelnik Białowąs mówił także o zatrzymaniu na gorącym uczynku sprawcy oszustwa tzw. metodą na wnuczka. Tu śremscy kryminalni ustalili, że sprawca dokonał także dwóch podobnych przestępstw na terenie Wrześni. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Wnikliwe czynności detektywów doprowadziły do ustalenia w tej sprawie dwóch współsprawców, w tym inicjatora procederu. Naczelnik Wydziału Kryminalnego podczas swojego wystąpienia przekazał też istotne dane statystyczne. W 2011r. na terenie działania KPP w Śremie stwierdzono 1365 przestępstw tj. o 52 przestępstwa mniej niż w 2010r. Natomiast wykrywalność ogólna za 2011r. jest na poziomie 93,3% tj. o 1,8% większa niż za 2010r. To daje śremskiej Policji 2 miejsce w garnizonie wielkopolskim. Tu warto przypomnieć i dodać, że już w 2010r. osiągnęliśmy bardzo wysoki wskaźnik wykrywalności ogólnej przestępstw – 91,5 %, co wówczas dawało nam 3 miejsce w garnizonie wielkopolskim.
Następnie głos zabrał nadkom. Robert Radajewski Naczelnik Wydziału Prewencji, który już na wstępie swojej wypowiedzi podkreślił, że pion prewencyjny rok 2011 zakończył wynikami na bardzo wysokim poziomie, a praca mundurowych w sposób znaczący wpłynęła na całość wyników uzyskanych przez śremską jednostkę. Policjanci prewencji zrealizowali powyżej wartości oczekiwanych wszystkie mierniki i wskaźniki Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Śremscy mundurowi zwiększyli ilość zatrzymań sprawców przestępstw na gorącym uczynku bądź w bezpośrednim pościgu po popełnieniu przestępstwa. Funkcjonariusze ujawnili 2403 wykroczenia nakładając w 1443 przypadkach grzywnę w drodze mandatu, a w 245 przypadkach kierując w sprawie o wykroczenie wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci prewencji w 2011r. przeprowadzili łącznie 1470 interwencji. Ujawnili też szereg czynów karalnych popełnionych przez nieletnich. Jak powiedział Naczelnik Radajewski na uwagę zasługują tu następujące sprawy: ustalenie pięciu nieletnich, którzy łącznie popełnili 63 czyny dot. posiadania narkotyków, ustalenie nieletniego sprawcy 20 czynów karalnych - wymuszeń rozbójniczych, a także ustalenie nieletniego, który dokonał 22 kradzieży wykroczeniowych.
W dalszej kolejności st. asp. Piotr Nowacki p. o. Kierownika Referatu Ruchu Drogowego omówił stan bezpieczeństwa na drogach powiatu śremskiego w 2011r. Warto tu przywołać wybrane dane statystyczne zaprezentowane przez Kierownika "drogówki". I tak: w 2011r. na terenie powiatu śremskiego odnotowaliśmy 286 zdarzeń drogowych tj. o 69 mniej niż w 2010r. Odnotowaliśmy 4 wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym. W 2010r. takich wypadków było 7. Policjanci "drogówki" nałożyli w 2011r. 7466 mandatów karnych, a w 2010r. 5608. Mundurowi zatrzymali też 102 uprawnienia do kierowania i 1139 dowodów rejestracyjnych tj. o 28 uprawnień i 239 dowodów więcej niż w 2010r.
Po tych wystąpieniach głos zabrał podinsp. Konrad Bartłomiejczak I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Śremie, który szczegółowo podsumował i omówił bardzo dobre wyniki pracy śremskiej Policji za 2011r. osiągnięte w kontekście określonych przez Komendę Główną i Komendę Wojewódzką Policji mierników i wskaźników do realizacji wynikających ze strategii polskiej Policji i zakładanych w skali kraju priorytetów Policji na lata 2010 – 2012. Z przedstawionej przez Z-cę Komendanta analizy wynikało jednoznacznie, że przez ostatnie cztery lata, od 2008r. odnotowujemy spadek przestępczości przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Podinsp. Bartłomiejczak mówił o strukturze przestępczości, sprawcach i czynach nieletnich. Szczegółowo omówił wyniki za 2011r. dotyczące poszczególnych kategorii przestępstw, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem obszarów monitorowanych i w porównaniu do wyników za lata 2008, 2009 i 2010.
W dalszej części odprawy tematy związane ze szkoleniami zawodowymi i sprawy kadrowe omówił podinsp. Bernard Mućka Ekspert ds. Kadr i Szkolenia. Natomiast kwestie dot. dyscypliny służbowej przybliżył podinsp. Ireneusz Walczak Ekspert ds. Kontroli i Ochrony Informacji Niejawnych.
Następnie głos zabrał podinsp. Piotr Leciejewski Komendant Powiatowy Policji w Śremie, który mówił o inwestycjach i remontach w śremskiej jednostce w latach 2008 - 2011r. Komendant zwrócił uwagę na ogrom pracy, który został w tym czasie wykonany. A trzeba dodać, że obecny szef śremskiej Policji od początku dowodzenia naszą jednostką, czyli od prawie czterech lat prowadzi kompleksowe prace remontowe. Jego celem jest poprawa warunków pracy policjantów i przede wszystkim poprawa jakości obsługi interesantów. Przez ten czas zmieniło się wiele. Komendant Leciejewski zwrócił szczególną uwagę na bardzo ważną inwestycję roku 2011 związaną ze stworzeniem parkingu przed naszą jednostką. Ta inwestycja jest bardzo istotna z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Organizacja ruchu została zmieniona i dostosowana do potrzeb ściśle związanych z tym tematem. Chodzi m.in. o mobilność, szybkość wyjazdu. Po drugie chodziło nam oczywiście o poprawę jakości obsługi klienta, który przyjeżdża do naszej Komendy albo do Starostwa. W tym miejscu podinsp. Leciejewski skierował słowa podziękowania w stronę Starosty Piotra Ruty i Wicestarosty Daniela Cicharskiego, bowiem to właśnie Starostwo Powiatowe w Śremie w całości pokryło koszt tej inwestycji. Komendant mówił też o tym, że w 2011r. miały miejsce intensywne prace termomodernizacyjne, które obejmowały konieczną już wymianę pokrycia dachu i jego docieplenie oraz odnowienie elewacji zewnętrznej budynku poprzez jej pomalowanie. Z kolei ta inwestycja była zaplanowana i realizowana w związku z termomodernizacją obiektów wielkopolskiej Policji w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pan Komendant wspomniał też o tym, że w ramach termomodernizacji całego naszego obiektu wymieniliśmy na nowy, znajdujący się w holu na piętrze, świetlik. To nietypowy, ciekawy element naszej architektury wewnętrznej . Charakteryzuje się właściwą izolacją termiczną. W obecnej formie znajduje się on w miejscu dawnego, nieczynnego świetlika. Konstrukcja wykonana jest z profilu okienno – aluminiowego, a jej swoistą ozdobą są herby gmin i powiatu śremskiego. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób pokazać, że służymy właśnie mieszkańcom naszego powiatu. W koszty odbudowy świetlika partycypowała Rada Programu Bezpieczne Miasto w Śremie, dlatego Komendant Leciejewski słowa podziękowania skierował do obecnego na odprawie Bartosza Żeleźnego Wiceburmistrza Śremu, a jednocześnie Przewodniczącego Rady Programu Bezpieczne Miasto.
W dalszej kolejności przyszedł czas na to, aby głos zabrali nasi goście. Jako pierwszy o wynikach naszej pracy mówił Piotr Ruta Starosta Śremski, który podkreślił, że nie tylko wyniki mamy co roku lepsze, ale też ludzie czują się bezpiecznie i to odczucie bezpieczeństwa jest coraz wyższe. Za to właśnie Starosta nam wszystkim dziękował. Osiągniętych wyników gratulował nam także Wiceburmistrz Bartosz Żeleźny, który dziękował też za współpracę z samorządem gminy Śrem. Jarosław Żak Prokurator Rejonowy dużo mówił o wspólnej pracy śremskiej Policji i Prokuratury, o tym, że osiągnięte wyniki są także efektem rzetelnej i sumiennej współpracy w związku z realizowanymi postępowaniami przygotowawczymi.
Na zakończenie odprawy głos zabrał insp. Romuald Miling I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który już na wstępie powiedział, że Komendę śremską ocenia bardzo dobrze i że jesteśmy w czołówce garnizonu wielkopolskiego, a ponadto jesteśmy jednostką, która powinna być brana za wzór. Komendant Miling przedstawił też polecenia z Komendy Głównej Policji. Zwrócił uwagę na to, że priorytety pracy idą w tym kierunku, aby poczucie bezpieczeństwa było jeszcze większe. Komendant w imieniu swoim oraz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Krzysztofa Jarosza serdecznie podziękował naszym gościom za współpracę ze śremską Policją, a nam za ciężką pracę podkreślając, że za statystyką kryje się właśnie ciężka praca każdego policjanta.Poniżej zdjęcia z odprawy rocznej.