Dziś Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Dziś Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

Dziś Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. To okazja, aby podsumować stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu śremskiego i zwrócić uwagę mieszkańców Ziemi Śremskiej na największe zagrożenie na naszych drogach jakim jest PRĘDKOŚĆ. Tylko podczas tegorocznych wakacji policjanci śremskiej drogówki zatrzymali 35 uprawnień do kierowania piratom drogowym, którzy drastycznie przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. W tym samym okresie roku ubiegłego zatrzymali 3 takie uprawnienia.

Przypomnijmy, że Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Dzisiaj, 26 września br., w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności (European Mobility Week), policjanci z krajów europejskich prowadzą działania w ramach projektu EDWARD 2019.

Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu, dostępnej w wielu wersjach językowych oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach to też okazja, aby podsumować stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu śremskiego i zwrócić uwagę mieszkańców na największe zagrożenie na naszych drogach jakim jest PRĘDKOŚĆ.

Policjanci śremskiej drogówki podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu śremskiego za okres wakacyjny, czyli od 21 czerwca do 31 sierpnia br. W analizie zwraca uwagę duży wzrost ilości zatrzymanych praw jazdy. Podczas tegorocznych wakacji policjanci śremskiej drogówki zatrzymali 35 uprawnień do kierowania piratom drogowym, którzy drastycznie przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. W tym samym okresie roku ubiegłego zatrzymali „tylko” 3 takie uprawnienia. Mimo licznych, policyjnych apeli kierowcy pędzą zagrażając sobie i życiu innych użytkowników dróg. Przypomnijmy więc raz jeszcze, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia i to zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Dotyczy to kierujących samochodami, jak i motocyklami. Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Reasumując najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Przypomnijmy też, że aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drogach nie tylko powiatu śremskiego, ale całego garnizonu wielkopolskiego, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, została powołana Grupa „SPEED”. Tworzy ją zespół policjantów drogówki, którzy są doświadczonymi i profesjonalnymi kierowcami. To specjaliści w ściganiu piratów drogowych, którzy potrafią skutecznie i jednocześnie bezpiecznie eliminować z drogi zagrażających innym kierowców. Policjanci tej grupy działają zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drogach, które mogą być przyczynami tragedii.

W związku z Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożność i rozwagi. Miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich i innych użytkowników drogi.

/ Ewa Kasińska / KGP /