Apelujemy o ostrożność na drodze! - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Apelujemy o ostrożność na drodze!

Jak zwykle przed świętami jesteśmy zabiegani. Dodatkowo aura jest kapryśna - czasami jesienna, czasami trochę zimowa, co znacznie utrudnia poruszanie się po drogach. Apelujemy więc do kierowców o szczególną ostrożność, rozwagę i zdrowy rozsądek, zarówno teraz, w czasie gorączki świątecznych zakupów, jak i w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Z analiz przeprowadzanych przez policjantów śremskiej drogówki jednoznacznie wynika, że nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu to jedna z głównych przyczyn kolizji na naszych drogach. Tak więc teraz, w tej gorączce świątecznych zakupów, kiedy jesteśmy szczególnie zabiegani, ciągle się spieszymy, koniecznie, mimo wszystko, zwróćmy uwagę na to, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Apelujemy też do kierowców o szczególną ostrożność, rozwagę i zdrowy rozsądek na drogach w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Wiele osób na święta wyjedzie w różne regiony kraju, niektórzy wybierają się w góry, aby tam spędzić świąteczno-noworoczny czas. Trzeba więc koniecznie pamiętać o tym, że prędkość dopuszczalna w czasie opadów śniegu, czy też podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! A niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może doprowadzić do wypadku drogowego, także tragicznego w skutkach.

Przypominamy również o tym, że całkowita droga hamowania przy prędkości 50 km/h na ubitym śniegu, na letniej oponie wynosi 48 metrów. Na zimowej – 25 metrów. Tak więc jeżeli są jeszcze kierowcy, którzy niestety nie wymienili opon, to warto o to szybko zadbać.

Trzeba przewidywać zagrożenia. Uważajmy w pobliżu przejść dla pieszych, aby przy śliskiej nawierzchni, dojeżdżając do nich można było w porę wyhamować.

Trzeba też dać sobie więcej czasu wszędzie tam, gdzie będzie to konieczne, aby nie wpaść w poślizg i panować nad autem. Ten czas jest też potrzebny gdy trzeba oczyścić szyby, wszystkie szyby!

Pamiętajmy też o tym, że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych takie manewry jak wyprzedzanie, wymijanie czy też wchodzenie w zakręt mogą być bardzo niebezpieczne.

UWAGA-Jeżeli siadamy za kierownicę, to nie dla nas alkohol ze świątecznego stołu.

Wszystkim życzymy bezpiecznych i spokojnych Świąt!

/ Ewa Kasińska /