Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci

Blisko 500 odblasków wręczyli policjanci, strażnicy miejscy, samorządowcy i zaproszeni goście uczniom klas pierwszych ze szkół podstawowych gminy Śrem w związku z policyjną akcją „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci, które uczestniczyły w edukacyjnej inicjatywie wiele dowiedziały się też o bezpieczeństwie pieszego w ruchu drogowym i uczyły się przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant. Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji.

18 września br., około godz. 08.30, w Śremie przy przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej rozpoczęła się policyjna akcja prewencyjna skierowana do uczniów klas pierwszych z całej gminy Śrem.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się cztery edukacyjne spotkania, w których uczestniczyło ogółem blisko 500 dzieci z 13 szkół.

W działania włączyli się: Komendant Powiatowy Policji w Śremie insp. Sławomir Jądrzak, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Przewodniczący Rady Programu Bezpieczne Miasto Bartosz Żeleźny, Wojciech Majchrzak i Elżbieta Kowalak z Klubu Relax Spółdzielni Mieszkaniowej, Teodor Stępa z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu, Komendant Straży Miejskiej w Śremie Marian Goliński, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie Maria Bychawska, Jakub Strzelec z firmy Totem, Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego Barbara Jabłońska oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Każda plenerowa lekcja poprzedzona była specjalnie przygotowaną symulacją na przejściu dla pieszych. Chodziło o to, aby 7-latkom, które zaczynają samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym, pokazać jak zagrożone jest zdrowie i życie pieszych, którzy nie stosują zasad bezpieczeństwa i wbiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Policjanci i strażnicy miejscy rozmawiali też z pierwszakami o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem pieszego w ruchu drogowym. Natomiast pracownicy firmy Totem mówili o bezpieczeństwie małych pasażerów autokarów podczas przewozów szkolnych i klasowych wycieczek. Dzieci uczyły się również przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant.

Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji. Dzieci tak polubiły nietypowego policjanta, że trudno im było się z nim rozstać.

Na zakończenie każdego spotkania pierwszaki otrzymywały odblaski i baloniki. Elementy odblaskowe trafiły też do nauczycieli i innych dorosłych uczestników akcji.

Podczas przedsięwzięcia Burmistrz Śremu przekazał też szefowi śremskiej Policji wielką, edukacyjną grę planszową zakupioną ze środków finansowych Rady Programu Bezpieczne Miasto. Policjanci będą ją wykorzystywali w czasie różnych, głównie plenerowych działań profilaktycznych, aby w nietuzinkowy sposób rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Komenda Powiatowa Policji w Śremie i Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej przygotowały akcję wspólnie z Radą Programu Bezpieczne Miasto, Strażą Miejską, Urzędem Miejskim w Śremie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Poznaniu i firmą Jazet. W tym roku, po raz pierwszy, nowymi partnerami w działaniach były firma Totem oraz Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Elżbieta Kowalak Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej /