Bezpieczne Wakacje Na Drodze! - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Bezpieczne Wakacje Na Drodze!

Wakacje i wypoczynek to upragniony, przez dużych i małych, czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci, którzy pomagają w bezpiecznym dotarciu do celu.

Trwają długo wyczekiwane wakacje. Zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie dzieciom i młodzieży, podczas letnich wakacji to dla policjantów priorytet. Funkcjonariusze prowadzą działania kontrolno-prewencyjne oraz profilaktyczne pn. „Bezpieczne Wakacje”.

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych w całym kraju pojawiło się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżujących. Policjanci zwracają szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego – głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami.

Wyjazdy wakacyjne to nie tylko wyjazdy zorganizowane, to także wyjazdy indywidualne.

Dlatego Kierowco jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd to sprawdź swoje auto i sam przygotuj się do podróży. Bądź wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że zmęczenie jest Twoim wrogiem i stanowi zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteś w stanie je opanować. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, one tylko wspomagają jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w dużej mierze na kierowcy.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wykazu miejsc z terenu całego kraju (w załączniku) wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i ich kierowców.

DAJ SZANSĘ SOBIE I INNYM UCZESTNIKOM RUCHU DROGOWEGO!

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE!

/ KGP / EK /