Programy prewencyjne

Policjanci prowadzą spotkania w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”

Asp. szt. Krzysztof Tomaszewski ze śremskiej Policji spotkał się z uczniami klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Iłówcu, aby ostrzec ich przed zagrożeniem związanym z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

10 października br. w Szkole Podstawowej w Iłówcu, w ramach kampanii edukacyjno - profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, odbyły się spotkania, podczas których policyjny profilaktyk uświadamiał uczniom jak ogromnym zagrożeniem są narkotyki.

Policjant podczas spotkań prezentował krótki, ale bardzo wymowny spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego - „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Funkcjonariusz odnosząc się do spotu mówił o tym jakie mogą być skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Apelował o to, aby reagować i stanowczo odmawiać, gdy ktoś proponuje narkotyki, nigdy bowiem nie wiemy, jak organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji. Zwrócił też uwagę na to, że jeżeli uczniowie podejrzewają, że mają do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków, to powinni natychmiast powiadomić rodziców, a w szkole nauczycieli, którzy wezwą pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomią Policję.

Przypominamy, że narkotyki i nowe narkotyki tzw. dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Dopalacze sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

 

/ Ewa Kasińska / KGP /