Debaty społeczne

Debata o bezpieczeństwie z udziałem Komendanta Wojewódzkiego i Wojewody

_debata_08.09.13_1

W Śremie odbyła się debata społeczna dotycząca szeroko pojętego bezpieczeństwa. Na pytania mieszkańców powiatu śremskiego odpowiadali m. in. Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski i Komendant Powiatowy Policji w Śremie mł. insp. Piotr Leciejewski.

Wczoraj, 8 października o godz. 12.00 sala konferencyjna Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie była wypełniona po brzegi. Na debatę społeczną zorganizowaną przez śremską Policję przybyło ponad 150 osób, w tym goście specjalni z Poznania – Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek i Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski. Zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Śremie mł. insp. Piotra Leciejewskiego przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych,  na czele ze Starostą Śremskim Piotrem Rutą i Burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim. Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele różnych instytucji, które współpracują ze śremską Policją i w powiecie śremskim działają na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa. W debacie wzięli udział również mieszkańcy Śremu i okolic, w tym młodzież szkół ponadgimnazjalnych.  

„… Spotkanie ma jeden zasadniczy cel. Chcielibyśmy wsłuchać się w Państwa opinie, Państwa oczekiwania, które dotyczą pracy Policji czy też bezpieczeństwa w ogóle. Będę wdzięczny, jeśli takie opinie będziecie formułowali. Widzę także ludzi młodych, na Waszym zdaniu również nam zależy. … Liczę, że to będzie naprawdę aktywne spotkanie. …” – m. in. tymi słowami  Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski rozpoczął debatę.

Spotkanie było aktywne. Po wystąpieniu Komendanta Powiatowego Policji w Śremie mł. insp. Piotra Leciejewskiego, który przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu śremskiego, przyszedł czas na pytania od mieszkańców. Wiele z nich dotyczyło spraw związanych z infrastrukturą drogową i bezpieczeństwem w ruchu drogowym, ale były też pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa na wodach w powiecie śremskim, zasad działania numeru 112, bezpieczeństwa i porządku w parkach oraz przemocy w rodzinie.

Podczas debaty padło też wiele ciepłych słów uznania pod adresem śremskiej Policji. Wyraził je Starosta Śremski Piotr Ruta. Również jeden z mieszkańców mówił o tym, że sprawy dotyczące pojawiających się problemów z zakresu bezpieczeństwa są na bieżąco wyjaśniane i konsultowane ze śremską Policją.

Osoby uczestniczące w debacie wypełniły również ankiety, które stanowią swoiste, anonimowe badanie opinii o debacie, która się odbyła. Wnioski z ankiet zostaną uwzględnione przy organizacji kolejnej debaty. Każdy uczestnik spotkania otrzymał też podkładkę, która miała nie tylko ułatwić wypełnienie ankiety, ale była też małym, tematycznym  upominkiem zawierającym numery telefonów alarmowych i do instytucji pomocowych.

Jak zapowiedzieli Komendant Wojewódzki i Wojewoda kolejna debata z ich udziałem odbędzie się za rok.

Poniżej zdjęcia z debaty. Fot. Robert Kaczmarek.

dsc_0026_09.10.2013

dsc_0044_debata_08.09.13_2

dsc_0044_debata_08.09.13_3

dsc_0044_debata_08.09.13_4

dsc_0044_debata_08.09.13_5

dsc_0044_debata_08.09.13_6

dsc_0044_debata_08.09.13