"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Policjanci ze śremskiej komendy wspólnie z ratownikami WOPR patrolowali teren Jeziora Grzymisławskiego oraz tereny przywodne w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób wypoczywających.
1 sierpnia 2020 roku asp. szt. Przemysław Flet, mł. asp. Mateusz Snela oraz sierż. szt. Karolina Kojda, Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Śremie wspólnie z ratownikami śremskiego WOPR patrolowali akwen Jeziora Grzymisławskiego, a także tereny przywodne w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób wypoczywających. W ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wymienieni policjanci przypominali społeczeństwu o zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku. Jezioro to idealne miejsce na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. W celu uniknięcia zagrożeń warto zastosować się do kilku podstawowych zasad:
- Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Korzystajmy z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam m.in. kara grzywny, ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych atrakcji.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Uważajmy na „dzikie kąpieliska”, nierzadko mają nieznane dno i głębokość.
PAMIĘTAJMY!
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, a nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny.