Aktualności

Petardy to nie „zabawki” dla dzieci – apelujemy o ostrożność przypominając zdarzenie sprzed roku

Data publikacji 27.12.2019

Zbliża się Sylwester. Mając jeszcze w pamięci zdarzenie, do którego doszło w Śremie w roku ubiegłym, policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy używaniu petard i jednocześnie zwracają uwagę no to, że nie są to „zabawki” dla dzieci.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, dokładnie 25 grudnia w nocy, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie interweniowali w związku z uszkodzeniem ciała nietrzeźwego 15-latka. Chłopak mając w organizmie blisko dwa promile alkoholu odpalił petardę, która wybuchła mu w ręce. W efekcie nieletni z obrażeniami prawej dłoni trafił do szpitala.

Tak więc w związku ze zbliżającym się Sylwestrem apelujemy o rozwagę i ostrożność przy używaniu petard i jednocześnie zwracamy uwagę no to, że nie są to „zabawki” dla dzieci. Uczulamy rodziców, aby sprawowali szczególny nadzór nad dziećmi, które często są zafascynowane efektownymi, kolorowymi fajerwerkami. Jednak zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak może skończyć się „zabawa” petardą. Zdarzenie, do którego doszło w ubiegłym roku w Śremie jest kolejnym dowodem na to, że petardy to nie „zabawki” dla dzieci i powinny być używane tylko i wyłącznie przez trzeźwe osoby pełnoletnie.

Z informacji przekazywanych przez Komendę Główną Policji wynika, że co roku w noc sylwestrową na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy więc, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Bawiąc się w Sylwestra weźmy też pod uwagę to, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Hałas, wystrzały mają wpływ na ich zdrowie. Powitajmy więc Nowy 2020 Rok w sposób miły i bezpieczny dla wszystkich.

/ Ewa Kasińska /