Uwaga motocykliści! - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Uwaga motocykliści!

Data publikacji 12.08.2019

W ostatnich tygodniach na drogach naszego województwa doszło do wypadków z udziałem motocyklistów, w których kierujący jednośladami ponieśli śmierć. Na terenie powiatu śremskiego nie doszło do tragedii, ale 16-latek kierujący motocyklem doznał poważnych obrażeń ciała. Nieletni stracił panowanie nad jednośladem, wjechał do rowu, uderzył w skarpę i doprowadził do przewrócenia się pojazdu. Apelujemy do kierujących jednośladami, a także samochodami o rozwagę i ostrożność w ruchu drogowym.

W miniony piątek, 9 sierpnia o godz. 16.24, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Sroczewie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący motocyklem marki Kawasaki, 16-letni mieszkaniec gminy Książ Wielkopolski, jadąc od strony miejscowości Łężek w kierunku Zaborowa, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na prawe pobocze, a następnie do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w skarpę i doprowadził do przewrócenia się pojazdu. Nieletni był trzeźwy, z obrażeniami ciała został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Poznaniu. 16-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl, którym kierował nie jest zarejestrowany i nie posiada ubezpieczenia OC.

Obecnie dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z zespołu do spraw nieletnich. Ostatecznie znajdzie ona swój finał w sądzie rodzinnym.

Do końca wakacji zostały jeszcze blisko trzy tygodnie. Do rodziców apelujemy o wzmożony nadzór nad dziećmi, które w tym wakacyjnym okresie często mają różne, nie zawsze właściwe, pomysły na spędzanie wolnego czasu.

Zdarzenie z udziałem 16-latka na motocyklu skończyło się poważnymi obrażeniami ciała u nieletniego. Na szczęście nie doszło do tragedii. Jednak w ostatnich tygodniach na drogach naszego województwa miały miejsce wypadki z udziałem motocyklistów, w których kierujący jednośladami ponieśli śmierć. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego kierujący samochodem osobowym wykonując skręt w lewo, najprawdopodobniej z zamiarem wykonania manewru zawracania, zajechał drogę kierującemu motocyklem, który jechał w tym samym kierunku i wykonywał manewr wyprzedzania ciągu pojazdów. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem poniósł śmierć na miejscu. Na terenie powiatu krotoszyńskiego kierujący motocyklem jadąc z pasażerem drogą powiatową zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka samochodem dostawczym, którego kierowca wykonywał manewr skrętu w lewo, w drogę gminną. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł motocyklista oraz jego pasażer. Na terenie powiatu wągrowieckiego kierujący motocyklem, jadąc z dużą prędkością, wyprzedził samochód osobowy. Następnie nieprawidłowo ominął wysepkę spowalniającą ruch i po około 100 metrach, na łuku drogi, stracił panowanie nad motocyklem, najechał na krawężnik i przewrócił się na chodnik. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

Przypominamy, że najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: niedostosowanie prędkości do warunków, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, motocykliści powinni stosować kilka elementarnych zasad:

  • przestrzegać dozwolonych limitów prędkości,
  • zachować szczególną ostrożność podczas manewru wyprzedzania,
  • zawsze z wyprzedzeniem i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skręcania, czy też zmiany pasa ruchu,
  • zachowywać bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  • obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc zareagować,
  • zadbać o to, aby być widocznym na drodze.

Z kolei kierowcy samochodów powinni pamiętać o tym, aby prowadząc pojazd nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku. 

Apelujemy do wszystkich kierujących, aby przestrzegali dozwolonych prędkości w ruchu drogowym. Niezależnie od planów bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia i to zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Dotyczy to kierujących samochodami, jak i motocyklami, które o tej porze roku spotykamy często na drogach.

/ Ewa Kasińska / KGP / KWP P-ń /