Wystawa z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Wystawa z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej

Data publikacji 02.08.2019

W Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie można obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przez śremskich policjantów, z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ekspozycją.

18 lipca br. wystawę w Muzeum Śremskim mogli obejrzeć wszyscy uczestnicy uroczystych obchodów Święta Policji w Śremie. We wtorek, 30 lipca, ekspozycja została przeniesiona do holu na I piętrze biblioteki przy ul. Grunwaldzkiej 10.

Wystawa składa się z dwóch części. Jedną tworzą zdjęcia zestawione ze sobą w ten sposób, aby pokazać mundurowych i pracowników cywilnych pełniących służbę i wykonujących swoją pracę wiele lat temu, a także policjantów oraz pracowników, którzy dziś wykonują podobne zadania. Osoby zainteresowane wystawą, które odwiedzą bibliotekę i będą oglądały tę część wystawy z pewnością zwrócą uwagę na postęp i ogromne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości.

Druga część wystawy składa się ze zdjęć wykonanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Są to zdjęcia oryginalnych dokumentów policyjnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które związane są z funkcjonowaniem Policji na Ziemi Śremskiej. Np. na jednym ze zdjęć jest pismo informujące o tym, że z dniem 16 sierpnia 1934 roku została utworzona Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Śremie, do której zostały przyłączone Posterunki Policji Państwowej w Śremie, Dolsku, Kórniku, Książu Wielkopolskim i Mosinie, wyłączone z Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Środzie Wielkopolskiej. A pierwszym Komendantem Powiatowym Policji Państwowej w Śremie był komisarz Józef Stupnicki. Są zdjęcia pokazujące miesięczne statystyki przestępstw, do których doszło na Ziemi Śremskiej w latach 20. i 30. XX wieku. … Wszystkiego nie zdradzimy, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ekspozycją.

Do 29 sierpnia br. wystawa z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie, a następnie zostanie przeniesiona do Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

Wystawę mogliśmy przygotować dzięki wsparciu finansowemu Rady Programu Bezpieczne Miasto, która działa przy Urzędzie Miejskim w Śremie.

/ Ewa Kasińska /