UWAGA KIEROWCY! PIESZY NA PRZEJŚCIU! - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA KIEROWCY! PIESZY NA PRZEJŚCIU!

Data publikacji 01.02.2019

29 i 30 stycznia doszło w Śremie do dwóch wypadków drogowych. W obu przypadkach na oznakowanych przejściach dla pieszych potrąceni zostali seniorzy, którzy z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Przypominamy kierującym o tym, że zbliżając się do przejścia dla pieszych są obowiązani zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

29 stycznia br. do wypadku doszło na Jezioranach, a dokładnie na ulicy Chłapowskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że około godz. 13.30 pieszy, 78-letni śremianin, został potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierującą samochodem osobowym marki BMW, 35-letnią mieszkankę powiatu średzkiego. Natomiast 30 stycznia do podobnego zdarzenia doszło rano, około godz. 09.20, w starej części miasta, na Placu 20-go Października. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący Citroenem Berlingo, 39-letni mieszkaniec gminy Śrem, na oznakowanym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił 84-letnią śremiankę.

W obu przypadkach seniorzy z obrażeniami ciała trafili do szpitala, a kierującym policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania. 29 stycznia uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. 30 stycznia kierujący citroenem był trzeźwy, a 84-letniej śremiance pobrano krew do badań, bowiem z uwagi na obrażenia ciała nie można jej było poddać badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

W kontekście tych zdarzeń przypominamy kierującym pojazdami o tym, że zbliżając się do przejścia dla pieszych są obowiązani zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. W przypadku, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pieszy na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas niestety zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Michał Czubak "Tydzień Ziemi Śremskiej" /