997 zostanie przekierowany do Centrum Powiadamiania Ratunkowego - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

997 zostanie przekierowany do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Data publikacji 19.11.2018

21 listopada br. w Śremie numer alarmowy 997 zostanie przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia i rozmowa odbywać się będzie z operatorem numeru 112, a nie z policjantem.

W listopadzie 2017 roku został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR w województwie śląskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 997 z terenu województwa śląskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112.

Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku sprawiły, że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce.

W najbliższą środę, 21 listopada, takie przekierowanie numeru alarmowego Policji na numer alarmowy 112 nastąpi w Śremie. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych.

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

/ MSWiA / EK /