Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci

Data publikacji 29.08.2018

Dla uczniów to już ostatnie dni wakacyjnego wypoczynku. W najbliższy poniedziałek, 3 września, wracają do szkoły, a pierwszaki z podstawówek rozpoczynają swoją szkolną edukację. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie tradycyjnie już prowadzą działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

W związku z zakończeniem wakacji oraz rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019 policjanci prowadzą, na terenie powiatu śremskiego, wzmożone działania prewencyjno – porządkowe.

W ramach tych działań funkcjonariusze kontrolują oznakowanie w rejonach szkół i przedszkoli.

Mundurowi sprawdzają oznakowanie pionowe i poziome przejść dla pieszych, prawidłowość działania sygnalizacji świetlnych oraz miejsca postoju autobusów szkolnych. O ujawnionych nieprawidłowościach powiadomieni zostaną właściwi zarządcy dróg oraz przedstawiciele samorządów gminnych. 

Wzorem lat ubiegłych, w ramach profilaktyki ruchu drogowego, policjanci przygotowują już też spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego połączone z wręczeniem dzieciom elementów odblaskowych.

W tym miejscu przypominamy, że od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis z 2014r. nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto też przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Tak więc po raz kolejny polecamy odblaski!

W najbliższy poniedziałek, 3 września, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego nasza służba patrolowa będzie koncentrowana w tych miejscach, gdzie może gromadzić się młodzież i może dojść do naruszeń prawa.

Apelujemy więc do wszystkich uczniów, aby właściwie się zachowywali, przestrzegali przepisów, a także ogólnie przyjętych zasad. Przypominamy też o ewentualnych konsekwencjach i o tym, że nieletni odpowiadają w myśl "Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich". 

Natomiast do wszystkich kierowców apelujemy o to, aby uważali w pobliżu szkół i zdejmowali nogę z gazu!

/ Ewa Kasińska /