Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Refleksje w związku z jubileuszem, czyli z mojej perspektywy

Data publikacji 06.08.2015
dscn4293_06.08.15rW tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety zaczęły pełnić służbę w polskiej Policji. Rok 2015 przejdzie też do historii polskiej Policji jako ten, w którym pierwsza kobieta awansowała do stopnia generalskiego. W tym kontekście znamienne też były słowa mł. insp. Zbigniewa Rogali szefa śremskiej Policji, które powiedział on podczas tegorocznego, okolicznościowego przemówienia z okazji Święta Policji w Śremie.  

Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Śremie służy 98 policjantów, w tym 8 kobiet.  W tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety zaczęły pełnić służbę w polskiej Policji. Rok 2015 przejdzie też do historii polskiej Policji jako ten, w którym pierwsza kobieta awansowała do stopnia generalskiego.

24 lipca 2015 roku stojąc obok mojego szefa mł. insp. Zbigniewa Rogali na uroczystych obchodach Święta Policji w Śremie wsłuchałam się w treść jego okolicznościowego przemówienia, kiedy mówiąc o służbie kobiet w Policji powiedział m. in.: „ … Niektórzy twierdzą, że kobiety nie powinny pracować w Policji, że nie nadają się do pełnienia tej służby. Myślę, że błędem jest dzielenie funkcjonariuszy na kobiety i mężczyzn. Moje wieloletnie doświadczenie jako przełożonego wskazuje, że liczy się po prostu człowiek i to właśnie człowieka należy oceniać przez pryzmat jego umiejętności, zaangażowania, skuteczności, a nie płci. Przydzielenie policjantowi stanowiska właściwego dla jego predyspozycji, posiadanych umiejętności i wiedzy daje gwarancję sukcesu. Zapewne kobietom jest w takiej służbie ciężej …”

W pełni zgadzam się z Panem Komendantem, że liczy się po prostu człowiek i to właśnie człowieka należy oceniać przez pryzmat jego umiejętności, zaangażowania, skuteczności. A przydzielenie policjantowi stanowiska właściwego dla jego predyspozycji, posiadanych umiejętności i wiedzy daje gwarancję sukcesu.

Dziś, kiedy patrzę z jakim zaangażowaniem służbowe czynności wykonują sierż. Magdalena Ciesielska z Wydziału Kryminalnego czy też sierż. Agnieszka Gans z Wydziału Prewencji, to cieszę się, że stoimy razem w jednym szeregu. Życzę im, aby dalej szły tą drogą. Z takim zaangażowaniem i poczuciem misji będą dumą Policji w Śremie.

Jako policjant - kobieta z 15 – letnim stażem służby uważam, że najważniejsze jest to, aby w tym zawodzie zdominowanym przez mężczyzn znaleźć swoje miejsce w szeregu i wykonywać pracę, która daje satysfakcję. Być dobrym, wręcz bardzo dobrym w swojej specjalizacji. A przecież Policja jest ogromną firmą, która potrzebuje różnych specjalistów. Istotny jest zapał do pracy, zaangażowanie i wiara w to, że poprzez wykonywanie swoich obowiązków pomaga się innym i wnosi się swoją cegiełkę do działań na rzecz bezpieczeństwa. Ta wiara w sens wykonywanych czynności też daje zawodową satysfakcje. Oczywiście zdarzają się w tej pracy – służbie trudne sprawy i sytuacje. Bywa ciężko, ale nikt nie mówił, że będzie lekko i z tym trzeba się pogodzić, zaakceptować to i przyjąć jako nieodłączny element tego zawodu.

Celowo przywołałam też słowa Komendanta, bowiem wsparcie przełożonego jest w tym wszystkim bardzo istotne. Z doświadczenia wiem, że wiele np. moich działań nie mogłoby być zrealizowanych, gdyby nie wsparcie szefa. Dziś właściwie powinnam powiedzieć przełożonych i szefów. Co prawda bywało różnie, ale patrząc z pewnej już perspektywy uważam, że zaangażowanie, inwencja, kreatywność, trzymanie, mimo wszystko, określonego poziomu i stylu, nawet jeżeli nie przyniosą nagród, pochwał, awansów i podwyżek, to dadzą zawodową satysfakcję, która jest bardzo ważna, daje siłę do dalszej pracy - służby na rzecz bezpieczeństwa. 

                                                                            nadkom. Ewa Kasińska                                                                          

/moje powyższe refleksje zawarłam też w pracy podyplomowej pt. „Dobór kadr do służby w Policji jako element budowy jej kapitału ludzkiego”, którą obecnie przygotowuję w ramach Studiów Podyplomowych „Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu/

Patrz także: http://www.srem.policja.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2292&Itemid=4 

Poniżej 8 zdjęć z prezentacji Komendanta Powiatowego Policji w Śremie., które pojawiły się 24 lipca br. na ekranie w Kinoteatrze podczas okolicznościowego przemówienia mł. insp. Zbigniewa Rogali w związku z obchodami Święta Policji.

policja_ek

policja_mc

policja_as

policja_ag

policja_jd

policja_kk

policja__nk

policja_sr
Powrót na górę strony