Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Policyjna akcja z odblaskami dla dzieci

Blisko 500 odblasków wręczyli policjanci, strażnicy miejscy, samorządowcy i zaproszeni goście uczniom klas pierwszych ze szkół podstawowych gminy Śrem w związku z policyjną akcją „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci, które uczestniczyły w edukacyjnej inicjatywie wiele dowiedziały się też o bezpieczeństwie pieszego w ruchu drogowym i uczyły się przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant. Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji.

26 września br., około godz. 08.30, w Śremie przy przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej rozpoczęła się policyjna akcja prewencyjna skierowana do uczniów klas pierwszych z całej gminy Śrem.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się cztery edukacyjne spotkania, w których uczestniczyło ogółem blisko 500 dzieci z 13 szkół.

W działania włączyli się: Komendant Powiatowy Policji w Śremie insp. Sławomir Jądrzak, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Przewodniczący Rady Programu Bezpieczne Miasto Bartosz Żeleźny, Członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Karolina Ankudowicz, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu Paweł Guzik, Komendant Straży Miejskiej w Śremie Marian Goliński, Naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego Barbara Jabłońska oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Każda plenerowa lekcja poprzedzona była specjalnie przygotowaną symulacją na przejściu dla pieszych. Chodziło o to, aby 7-latkom, które zaczynają samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym, pokazać jak zagrożone jest zdrowie i życie pieszych, którzy wbiegają na jezdnię na czerwonym świetle wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Policjanci i strażnicy miejscy rozmawiali też z pierwszakami o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem pieszego w ruchu drogowym. Dzieci uczyły się również przechodzić przez jezdnię, kiedy ruchem kieruje policjant.

Gościem specjalnym wszystkich spotkań był sierż. Pyrek maskotka wielkopolskiej Policji, który powtarzał z uczniami ważne numery telefonów alarmowych. Dzieci tak polubiły nietypowego policjanta, że trudno im było się z nim rozstać.

Na zakończenie każdego spotkania pierwszaki otrzymywały odblaski, które obiecały nosić. Elementy odblaskowe trafiły też do nauczycieli i innych dorosłych uczestników akcji. Każda klasa odebrała także pamiątkową maskotkę sierż. Pyrka.

Komenda Powiatowa Policji w Śremie i Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej przygotowały akcję wspólnie z Radą Programu Bezpieczne Miasto, Strażą Miejską i Urzędem Miejskim w Śremie. W tym roku, po raz pierwszy, nowym partnerem w działaniach był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu.

/ Tekst: Ewa Kasińska, Foto: Elżbieta Kowalak i Wojciech Majchrzak Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej /