Pamiętajmy o rozwadze na drogach - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Pamiętajmy o rozwadze na drogach

Przed nami długi sierpniowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwali policjanci, którzy apelują o rozwagę, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu, a później cały i zdrowy powrócił do swego domu.

W czasie sierpniowego świątecznego weekendu należy spodziewać się wzmożonych policyjnych kontroli na polskich drogach. Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych.

Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków drogowych są: przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych. Policjanci będą także drobiazgowo sprawdzać, czy podróżujący mają zapięte pasy i czy najmłodsi pasażerowie przewożeni są w fotelikach. Zwrócą również uwagę na stan techniczny kontrolowanych pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców.

Jedźmy tak, byśmy mogli podzielić się ze swoimi najbliższymi wrażeniami z sierpniowego wypoczynku. Pamiętajmy, że jest okres wakacyjny i może być spory ruch na drogach.

Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku i nie siadanie za kierownicą po wypiciu alkoholu. Wszystkim, którzy wybierają się w trasę przypominamy kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać przed wyjazdem:

  • Sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) oraz niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi);
  • Wyruszając w podróż bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi. W przypadku, gdy mamy wątpliwości co do swego stanu trzeźwości możemy go sprawdzić w śremskiej jednostce Policji;
  • Zawsze w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a gdy przewozimy dzieci z odpowiednich fotelików;
  • Przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych;
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze.

/ KGP, EK /