Odblaski dla pieszych i akcja śremskiej Policji - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Odblaski dla pieszych i akcja śremskiej Policji

d3d_043_odblaski Od dziś każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. Śremska Policja, jak co roku, wręczy elementy odblaskowe dzieciom z klas I szkół podstawowych gminy Śrem podczas akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym roku, po raz pierwszy, akcję w/g takiego samego scenariusza chcemy zorganizować dla pierwszaków w pozostałych gminach powiatu śremskiego.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby do lat 15. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Na terenie powiatu śremskiego wzorem lat ubiegłych, we wrześniu, w ramach profilaktyki ruchu drogowego, planujemy również spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Jak zwykle pod koniec września przy ruchliwym przejściu dla pieszych znajdującym się na ulicy Grunwaldzkiej w Śremie spotkamy się z dziećmi z klas I szkół podstawowych gminy Śrem, którym wręczymy elementy odblaskowe. Podobnie, jak w latach minionych będziemy też uczyć dzieci, kiedy przechodzić  przez jezdnię w czasie jak ruchem kieruje policjant drogówki. W tym roku, po raz pierwszy, takie same spotkania chcemy zorganizować dla pierwszaków w pozostałych gminach powiatu śremskiego.