17 mandatów za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

17 mandatów za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa

kierowcy_201111

11 maja policjanci „drogówki” na terenie gminy Śrem prowadzili działania pk. PASY. Za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa funkcjonariusze nałożyli 17 mandatów karnych. Ponadto mundurowi zatrzymali dwa prawa jazdy. Dziś ponownie przypominamy o tym, jak ważne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci Referatu Ruchu Drogowego prowadząc na terenie gminy Śrem działania pod kryptonimem PASY ogólnie ujawnili 22 wykroczenia w ruchu drogowym i nałożyli tyle samo mandatów karnych. Z tego za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa mundurowi nałożyli 17 mandatów – wszystkie na kierujących pojazdami.  

Ponadto policjanci zatrzymali dwa prawa jazdy. Jedno w związku z tym, że przekroczony został limit 24 pkt. karnych, a drugie w związku z tym, że przekroczony został termin ważności tego dokumentu. 

Dziś ponownie przypominamy Państwu, jak ważne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.

Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego:

"Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%.

Zapięte pasy, wiążąc kierowcę z autem, umożliwiają lepsze wyczucie pojazdu i zwiększenie precyzji kierowania.

Poduszka powietrzna zabezpiecza całe ciało i głowę przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy!"