Policjanci zwracali uwagę śremian na przestępstwo handlu ludźmi - Inicjatywy prewencyjne - KPP Śrem

Inicjatywy prewencyjne

Policjanci zwracali uwagę śremian na przestępstwo handlu ludźmi

Policjanci Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowili w niecodzienny sposób zwrócić uwagę śremian na problem handlu ludźmi. Funkcjonariusze, wykorzystując miejsce nad drzwiami wejściowymi do galerii handlowej, emitowali krótkie, wymowne filmiki, które dotyczyły problematyki przestępstwa handlu ludźmi.

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony był, już po raz jedenasty, Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Policjanci, którzy w śremskiej Komendzie zajmują się profilaktyką społeczną postanowili w niecodzienny sposób zwrócić uwagę mieszkańców Śremu na przestępstwo handlu ludźmi.

Funkcjonariusze nawiązali współpracę ze „Społem” PSS i właśnie w minioną środę, 18 października wieczorem, przez godzinę czasu, wykorzystując miejsce nad drzwiami wejściowymi do Galerii Handlowej Polonia, emitowali krótkie, wymowne filmiki, które dotyczyły problematyki przestępstwa handlu ludźmi.

W sumie emitowane były trzy filmiki edukacyjne, które mundurowi otrzymali z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Jeden z nich zwracał uwagę na zmuszanie do niewolniczej pracy. Jego twórcy w wymowny, hasłowy sposób radzili, jak nie stać się ofiarą takiego zmuszania do pracy. Podpowiadali, aby przed wyjazdem zebrać informacje o pośredniku, sprawdzić czy działa legalnie, zobowiązania mieć na piśmie, nie działać pochopnie, zostawić bliskim adres swojego pobytu, dane pośrednika i pracodawcy. Dwa kolejne materiały filmowe zwracały uwagę na to, co to jest handel ludźmi, kto może paść jego ofiarą i gdzie szukać informacji i pomocy w tym zakresie.

Do policjantów, którzy stali przed Galerią Polonia i emitowali filmiki podchodzili zainteresowani śremianie, z którymi funkcjonariusze rozmawiali o przestępstwie handlu ludźmi.

Przypomnijmy, że każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Arkadiusz Jankowski /