Aktualności

Podsumowanie świątecznych działań oraz apel o rozwagę w Sylwestra i Nowy Rok

Data publikacji 27.12.2019

Trwa akcja „Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie”. Na drogach powiatu śremskiego doszło do trzech zdarzeń drogowych, w tym wypadku z udziałem nietrzeźwego pieszego, który poruszał się po niewłaściwej stronie drogi i był praktycznie niewidoczny dla kierujących, z uwagi na brak odblasków. Policjanci apelują o rozwagę na drogach w Sylwestra i Nowy Rok.

Śremscy policjanci drogówki prowadzą wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie”, które potrwają do 29 grudnia.

Przez trzy dni, od 24 do 26 grudnia, mundurowi ujawnili 21 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 16 dotyczyło przekroczenia przez kierujących dopuszczalnej prędkości. Ponadto 56 kierujących poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przez te trzy dni policjanci pracowali na miejscu trzech zdarzeń drogowych, w tym wypadku z udziałem nietrzeźwego pieszego, który poruszał się po niewłaściwej stronie drogi i był praktycznie niewidoczny dla kierujących, z uwagi na brak odblasków. Do tego zdarzenia doszło 26 grudnia nad ranem, około godz. 03.35, w miejscowości Psarskie. Z ustaleń policjantów wynika, że pieszy, 28 -letni mieszkaniec Śremu, na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi idąc po niewłaściwej, prawej stronie jezdni został uderzony przez jadący w tym samym kierunku, czyli od strony Manieczek, samochód marki Mercedes, którym kierowała 47-letnia śremianka. Okazało się, że pieszy był też nietrzeźwy. Miał półtora promila alkoholu w organizmie i z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Kierująca mercedesem była trzeźwa. Postępowanie w sprawie wypadku prowadzą obecnie policjanci z Wydziału Kryminalnego.

W kontekście tego wypadku przypominamy, że kiedy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych, to piesi są obowiązani korzystać z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Przypominamy też o tym, że piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Tyle przepisy, ale jest jeszcze zdrowy rozsądek. W obszarze zabudowanym, ale w miejscach nieoświetlonych lub słabo oświetlonych, też warto dla swojego bezpieczeństwa nosić odblaski. Można by nawet rzec, że są one konieczne. Piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Natomiast prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą im uratować życie.

Policjanci ponawiają apele do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i szczególną ostrożność na drogach.

Przywitajmy ten nadchodzący 2020 rok w dobrych humorach i bezpiecznie!

/ Ewa Kasińska /