Policjanci ostrzegali przed narkotykami - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Policjanci ostrzegali przed narkotykami

Data publikacji 20.07.2019

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie spotkali się z dziećmi wypoczywającymi w ramach półkolonii zorganizowanych przez Śremski Ośrodek Kultury. Funkcjonariusze uczestnikom letniego wypoczynku uświadamiali jak ogromnym zagrożeniem są narkotyki.

19 lipca br. na terenie Śremskiego Ośrodka Kultury, w ramach kampanii edukacyjno - profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, odbyło się spotkanie, podczas którego policyjny profilaktyk, dzielnicowi i przedstawicielka sanepidu uświadamiali dzieciom jak ogromnym zagrożeniem są narkotyki.

Całość rozpoczęła się prezentacją krótkiego, ale bardzo wymownego spotu filmowego nawiązującego treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego - „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Funkcjonariusze wspólnie z pracownikiem sanepidu, nawiązując do spotu, mówili o tym jakie mogą być skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Apelowali o to, aby reagować i stanowczo odmawiać, gdy ktoś proponuje narkotyki, nigdy bowiem nie wiemy, jak organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji.

Ponownie przypominamy, że narkotyki i nowe narkotyki tzw. dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Dopalacze sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.  

/ Ewa Kasińska / KGP /