Policjanci oddali hołd Rozstrzelanym Synom Ziemi Śremskiej - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci oddali hołd Rozstrzelanym Synom Ziemi Śremskiej

Data publikacji 26.10.2018

Śremska Policja, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Śremie insp. Sławomirem Jądrzakiem, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 79 Rocznicę Rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej. Szef śremskiej Policji złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce egzekucji rozstrzelanych 20 października 1939 r. przez hitlerowców.

20 października 1939 roku na śremskim rynku rozstrzelano 19 osób. Jak podają źródła: „Mord miał charakter ludobójstwa i dotyczył uznanych przez Niemców za szczególnie niebezpiecznych dla III Rzeszy Polaków”. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, aby oddać hołd pomordowanym, co roku organizowane są uroczystości, w których biorą udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie.  

20 października br. uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rozstrzelanych, która odbyła się  w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Następnie na cmentarzu parafialnym przy zbiorowej mogile rozstrzelanych złożono kwiaty. W dalszej części nastąpił przemarsz na Plac 20 Października, gdzie odczytany został Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce egzekucji rozstrzelanych 20 października 1939 r. przez hitlerowców. Na tablicy znajdują się też nazwiska obywateli rozstrzelanych kilka dni później, 8 listopada, na strzelnicy w Zbrudzewie.

Organizowana w Śremie uroczystość pozwala nie tylko oddać hołd ofiarom, ale także przekazywać pamięć o nich kolejnym pokoleniom. W ten sposób dajemy świadectwo, że pamiętamy i jak ważne jest to dla nas oraz dla następnych pokoleń.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Karolina Mozgwa, Bartosz Klimczuk, Szymon Mądry /