Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne

Data publikacji 30.03.2018

Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie bądźmy uważni i ostrożni. Pamiętajmy o szeroko pojętym bezpieczeństwie, aby nie paść ofiarą złodziei. Natomiast w kontekście śmigusa – dyngusa apelujemy o zdrowy rozsądek.

Święta Wielkanocne to zawsze wyjątkowy czas w roku. W większości spędzamy je z rodziną. Wyjeżdżamy albo zapraszamy najbliższych do siebie. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby te Święta były dla Państwa bezpieczne i spokojne.

Przypominamy też o czynnościach, które warto wykonać w konkretnych sytuacjach, aby np. nie paść ofiarą złodziei.

Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste, pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna tak, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich, jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył.

Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 997. Policjanci będą sprawdzać każdy sygnał!

I jeszcze zdań kilka o tradycji polewania wodą w drugi dzień Świąt. W latach minionych nie odnotowaliśmy na terenie powiatu śremskiego jakiś poważniejszych zdarzeń w związku ze śmigusem – dyngusem. Jednak biorąc pod uwagę wydarzenia w skali kraju prosimy rodziców o nadzór nad młodzieżą.

Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że tradycja polewania wodą nie jest związana z wylewaniem na przechodniów nadmiernej ilości wody czy też ze zlewaniem wodą przypadkowych osób. Takie chuligańskie zachowania mogą wiązać się z odpowiedzialnością prawną.

Wszystko będzie dobrze, jeżeli bawiły się będą dwie strony, zarówno ta, która polewa wodą, jak i ta, która jest polewana. Tak więc apelujemy o zdrowy rozsądek i umiar. Jeżeli aura się nie poprawi, to polewanie wodą w takich warunkach atmosferycznych jakie są obecnie raczej w ogóle nie będzie miało związku z zabawą.


/ Ewa Kasińska / KGP /