Aktualności

15 litrów krwi dla chorych i ofiar wypadków w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”

Data publikacji 28.03.2018

Ponad 15 litrów krwi dla chorych i ofiar wypadków oddali policjanci, żołnierze oraz mieszkańcy powiatu śremskiego w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą”. Zbiórka tego najcenniejszego leku ratującego życie i przywracającego zdrowie została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Śremie, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

26 marca br., o godz. 09.00, przed Komendą Powiatową Policji w Śremie stanął „Mobilny punkt poboru krwi” z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. A stało się to, po raz kolejny, z inicjatywy asp. Piotra Grzelczyka Kierownika Rewiru Dzielnicowych, który zorganizował zbiórkę krwi w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą” oraz XVI Otwartej Akcji Honorowego Oddawania Krwi. Ci, którzy tego dnia wzięli udział w zbiórce pomogli potrzebującym i oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. Akcja nieprzypadkowo odbyła się w marcu, bowiem 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Przez pięć godzin w „Mobilnym punkcie poboru krwi” zgłosiły się 42 osoby. Lekarz 34 z nich zakwalifikował do oddania krwi. Wśród honorowych dawców byli policjanci oraz pracownicy cywilni śremskiej Komendy, żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia i 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie oraz mieszkańcy powiatu śremskiego.

W sumie oddano 15,3 litra najcenniejszego leku ratującego życie i przywracającego zdrowie, którego nie da się wyprodukować.  

Następnym razem „Mobilny punkt poboru krwi” stanie na parkingu przed śremską Komendą Policji 18 czerwca br. w ramach XVII Otwartej Akcji Honorowego Oddawania Krwi.

Dziękujemy wszystkim, którzy bezinteresownie zechcieli nieść pomoc!

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Magdalena Krajczyńska, Ewa Kasińska, Michał Czubak / /