Ostrzegamy przed oszustami!!! - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed oszustami!!!

Data publikacji 09.05.2017

Mimo licznych, policyjnych apeli kolejna mieszkanka Śremu dała się oszukać. Przestępcy wykorzystali tzw. metodę „na policjanta” i 58-letnia kobieta straciła ponad 8 tys. złotych. Ostrzegamy przed oszustami i prosimy o rozwagę oraz ostrożność!

8 maja br. Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona o tym, że kobieta zamieszkująca w tzw. starej części naszego miasta została oszukana i straciła ponad 8 tys. złotych.

Z ustaleń policjantów, którzy pracują nad sprawą wynika, że 28 kwietnia br., około godz. 15.00, w mieszkaniu seniorki zadzwonił telefon komórkowy.

Mężczyzna, który zadzwonił do mieszkanki Śremu poinformował ją, że jest policjantem i podał stopień służbowy, imię i nazwisko. Następnie powiedział, że dzwoni po to, aby spytać ją czy będzie współpracowała w związku z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem, którego celem jest namierzenie hakerów. Kobieta wyraziła zgodę. Podający się za policjanta mężczyzna, aby uwiarygodnić swoją tożsamość, powiedział też kobiecie, by ze swojego drugiego telefonu-stacjonarnego zadzwoniła na nr 997 i sprawdziła jego dane. Seniorka przekonana, iż współpracuje z Policją, na prośbę fałszywego funkcjonariusza, udała się do najbliższego banku. Tam założyła nowe konto i wzięła pożyczkę. W trakcie wszystkich czynności kobieta, zgodnie z wytycznymi sprawcy, miała przy sobie włączony telefon komórkowy. Po zawarciu umowy pożyczki otrzymała kopertę z kodami do wykonania przelewów, które telefonicznie przekazała oszustowi. Powiedział on też, że policjanci przejdę do jej domu, aby poinformować na jakim etapie jest śledztwo. Do dnia 2 maja br. nikt z Policji w mieszkaniu starszej Pani się nie pojawił. Wówczas udała się ona do banku, aby zamknąć konto, a pożyczkę zwrócić. Okazało się, że na nowym koncie kobiety nie ma pieniędzy, bowiem właśnie 28 kwietnia zostały one, bez jej wiedzy, przelane na inne konto. Wówczas mieszkanka Śremu zorientowała się, że została oszukana.

Wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek informacje dot. tego zdarzenia, prosimy o kontakt ze śremskimi policjantami. Można się z nami kontaktować telefonicznie dzwoniąc pod nr tel. 61 28 – 15 – 211 bądź 997 albo przesłać maila na adres: dyzurny.srem@po.policja.gov.pl 

Informacje można przekazywać także anonimowo.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas rozmów z nieznanym osobami. Skutki braku czujności mogą być bardzo odczuwalne dla naszego portfela.

Pamiętaj! Policja nigdy, ważnych spraw, nie realizuje przez telefon. Funkcjonariusze Policji NIGDY nie poproszą Cię przez telefon o założenie konta bankowego i wzięcie pożyczki.

Pamiętaj!  Kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiesz, jak zareagować powiedz o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Apelujemy do tych z Państwa, którzy w rodzinie mają osoby starsze, mieszkające samotnie. Trzeba rozmawiać z tymi osobami. One z różnych względów, w większym stopniu, narażone są na działania przestępców.

 

/ Ewa Kasińska /