Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie pracy wielkopolskiej Policji

Data publikacji 31.01.2012
img_72421_kwp_30.01.2012Szybka reakcja na zgłoszenie, zmniejszenie liczby wypadków, skuteczne zwalczanie przestępstw, zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2012 - to najważniejsze zadania dla wielkopolskiej Policji w tym roku. Podczas narady kadry kierowniczej podsumowano także pracę Policji w minionym 2011 roku.
Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się spotkanie kadry kierowniczej wielkopolskiej Policji, podczas którego omówiono ocenę pracy w 2011 roku. W spotkaniu wziął udział również Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Zastępca Prezydenta Poznania Tomasz Kayser, przedstawiciele starosty poznańskiego oraz prokuratury apelacyjnej i okręgowej w Poznaniu. Naszą jednostkę reprezentował podinsp. Piotr Leciejewski Komendant Powiatowy Policji w Śremie.

W 2011 roku wielkopolscy policjanci wyjaśnili kilka spektakularnych spraw kryminalnych. Szczególną uwagę przyciągnęła sprawa zatrzymania złodziei odpowiedzialnych za kradzież z muzeum archidiecezjalnego w Gnieźnie pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego, sprawa odkrycia podziemnych, ogromnych plantacji konopi indyjskich pod budynkami z hodowlą strusi, czy też sprawa afery gruntowej, w której sprawcy pod pozorem udzielania pożyczek przejmowali nieruchomości na wielką skalę i bardzo dużej wartości.

Na podstawie analiz obejmujących miniony rok można stwierdzić spadek liczby przestępstw w niektórych kategoriach przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Odnotowano między innymi mniej zdarzeń związanych z uszkodzeniem ciała (1260 – mniej o 14), mniej bójek i pobić (615 – mniej o 65), mniej kradzieży aut (1796 – mniej o 128), mniej włamań (7025 – mniej o 99), mniej rozbojów (742 – mniej o 97). Policja wszczęła także dużo śledztw w sprawie narkotyków (2224 sprawy).

Policjanci w ubiegłym roku zabezpieczyli 454 imprezy masowe, w tym 124 mecze piłkarskie. Funkcjonariusze wydziału konwojowego przejechali prawie 1, 5 mln kilometrów transportując aresztowanych i skazanych do sądów i więzień. Policjanci prewencji patrolujący ulice docierali do miejsca zdarzenia średnio po 13 minutach.

Niestety w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w skali województwa odnotowano wzrost liczby wypadków (2996 zdarzeń), zabitych (406 – więcej o 62), rannych (3661 – więcej o 62).  Ta dziedzina bezpieczeństwa wymagać będzie szczególnej troski policjantów pełniących służbę na drogach. Przypomnijmy, że na terenie działania samej Komendy Powiatowej Policji w Śremie odnotowaliśmy w 2011r. mniej zdarzeń drogowych niż w 2010r.  I tak: w 2011r. na terenie powiatu śremskiego odnotowaliśmy 286 zdarzeń drogowych tj. o 69 mniej niż w 2010r. Odnotowaliśmy 4 wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym. W 2010r. takich wypadków było 7.

Przeprowadzono wiele remontów i inwestycji poprawiających warunki służby i pracy w jednostkach policyjnych. Do najważniejszych należy kompleksowy remont 11 komend i komisariatów, budowa od podstaw w komisariatu w podpoznańskim Czerwonaku, modernizacja budynków zajmowanych przez policjantów przy ul. Taborowej w Poznaniu oraz remont siedziby KWP w Poznaniu. Duże sumy pieniędzy na remonty zostały pozyskane ze źródeł pozabudżetowych np. z funduszu ochrony środowiska. Na samą termoizolację budynków przeznaczono ponad 14 mln zł.

Policja cieszy się dużym zaufaniem i poparciem społecznym. Jest to zasługa przede wszystkim funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ale ciągle o to zaufanie policjanci muszą zabiegać – powiedział na zakończenie insp. Krzysztof Jarosz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Powrót na górę strony